رفتن به مطلب
امیرعلی

جزییات بیشتر از قانون امنیت سایبری چین

پست های پیشنهاد شده

به گزارش واحد بین الملل مای بی بی اسکین ؛ در ماه نوامبر سال 2016، چین قانونی تصویب نمود که به حق حاکمیتی این کشور در زمینه سایبری تأکید داشت و عنوان می‌نمود که امنیت سایبری باید برای توسعه اقتصاد کشور فراهم گردد. این قانون که نارضایتی‌های داخلی و خارجی بسیاری را علیه دولت شی جین پینگ و قانون امنیت سایبری این کشور به راه انداخت زیرا محدودیت‌های بسیاری را برای شرکت‌های خارجی فعال در حوزه امنیت سایبری چین بیان داشته بود اما در مورد جزییات و نحوه اجرای محدودیت‌ها و تأمین امنیت سایبری کشور چیزی نگفته بود.

روز 4 فوریه 2017، مرکز مدیریت سایبر چین (CAC)، پیش‌نویسی را با عنوان «بازرسی‌های اعمالی بر محصولات و خدمات شبکه» و در جهت تشریح قانون فوق‌الذکر منتشر نمود که بعضی نقاط ابهام قانون را شفاف می‌نماید اما نقاط ابهام جدیدی نیز می‌آفریند.

پیش‌نویس یادشده بر ضرورت نظارت و بازرسی و تائید امنیتی و همچنین وظایف اپراتورهای زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی می‌پردازد. در این پیش‌نویس در ابتدا بر نظارت شبکه‌ها بر خود تأکید می‌شود که در تابستان 2016 به‌عنوان طرحی تشویقی از سوی مرکز مدیریت سایبر چین مطرح‌شده بود.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد پیش‌نویس جدید در مواردی از خود قانون امنیت سایبری تصویب‌شده سخت‌تر و دارای دامنه نفوذ وسیع‌تری است. درحالی‌که خود قانون تنها اعلام می‌دارد که خدمات و محصولات امنیت شبکه که توسط عوامل زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی خریداری‌شده است باید مورد بازرسی واقع شوند، پیش‌نویس اضافه می‌کند که محصولات و خدماتی که توسط سامانه‌های اطلاعاتی مورداستفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند بر امنیت ملی و منافع عمومی تأثیرگذار باشند نیز باید در شمول بازرسی‌های مطرح‌شده واقع شوند.

مرکز مدیریت سایبری به همراه تعدادی از سازمان‌ها و نهادهای چین که البته در قانون و پیش‌نویس نامی از آن‌ها برده نشده است، موظف شده‌اند کمیته‌ای به نام «کمیته بازرسی امنیت شبکه» تشکیل دهند تا سیاست‌های نظارتی شبکه‌ها را مدیریت نمایند.

پیش‌نویس همچنین مطالبه می‌دارد تا بعضی از ارزیابی‌ها توسط نهادهای ثالث و شرکت‌های خصوصی انجام گردد و کمیته تخصصی بازرسی مورداستفاده قرار گیرد. ارزیاب‌های ثالث باید بر استانداردهای صنعتی در قابلیت کنترل، شفافیت و اطمینان‌پذیری تأکید داشته باشند. کمیته تخصصی بازرسی نیز مخاطرات و سابقه امنیتی محصولات و خدمات شبکه را مورد ارزیابی قرار خواهند داد. بازرسان ثالث باید اطلاعات محرمانه به‌دست‌آمده از این تحقیقات را محافظت کنند. ارائه‌دهندگان خدمات و محصولات شبکه باید با بازرسان همکاری داشته باشند.

پیش‌نویس در مورد عوامل زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی، عنوان می‌دارد که مسئولان مدیریت بخش‌های مالی، مخابرات، انرژی و سایر صنایع حساس باید نظارت‌های خود را بر محصولات و خدمات شبکه گسترش دهند. پیش‌نویس فوق در مواردی که ممکن است امنیت ملی تحت تأثیر قرار گیرد، اپراتور زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی را موظف می‌کند تا نسبت به امنیت محصولات و خدمات شبکه اطمینان حاصل کنند؛ این در حالی است که اپراتورها و عوامل یادشده، در متن پیش‌نویس معرفی نشده‌اند ولی باوجوداین، پیش‌نویس به وزارت‌های مربوطه اجازه می‌دهد تا خود مواردی را که ممکن است خدمات و محصولات شبکه بر امنیت ملی تأثیرگذار باشند مشخص سازد؛ لذا بنا بر متن پیش‌نویس، خطراتی که باید در بازرسی‌ها مورد تأکید قرار گیرند، بدین شرح است:

1) خطر کنترل، مداخله یا تداخل غیرمجاز در عملیات خدمات و محصولات

2) خطر موجود در تحقیقات، تحویل و پشتیبانی محصولات و اجزای اساسی

3) خطر استفاده ارائه‌دهندگان خدمات از این محصولات و خدمات برای گردآوری، ذخیره‌سازی، بررسی و استفاده غیرمجاز از اطلاعات افراد

4) خطر رقابت غیرمنصفانه یا تداخل منافع کاربران با ارائه‌دهندگان خدمات

5) سایر خطراتی که ممکن است امنیت ملی یا منافع عمومی را مورد تهدید واقع سازد

حتی در صورت تصویب این پیش‌نویس، ممکن است آخرین حرف قانون در این زمینه نباشد، زیرا همان‌گونه که در پیش‌نویس نیز عنوان‌شده است، محدوده عملکرد نهادهای چینی ممکن است با بعضی جنبه‌های قانون در تداخل باشد. قانون امنیت سایبری چین قرار است از تابستان امسال به مرحله اجرا وارد شود.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×